Genel

yaylasaray köyü

Yaylasaray, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür. Amasya iline 53 km, Taşova ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

gecmiş yillarda(1982 yılı kayıtlarda tasna olarak kayıtlı idi. Roma dönemi şehirlerindendir. Şehrin adi Tajna olarak bilinirdi. Savaşlar ve idari degişiklikler, art arda geldigi donemlerle birlikte , tasna osmanli hakimiyetine girdikten sonra, sehirdeki romaliliar terk etmek zorunda kalmişlardir. Şehir kuçulmekle birlikte disardan gelen turkler koye yerlesmişlerdir .Türkiyenin birçok coğrafyasında olduğu gibi, bir yerleşim alanına bir veya iki aile yerleştiğinde, büyük ve küçük baş hayvancılığına uygun otlaklar var ise, oranın hane halkı başka yerlerdeki akrabalarına haber vererek aynı alanlarda koloniler,oymaklar oluşturmaktadır.

Bu köyde; aynı şekilde, halkının %99’u Osmanlı döneminde akraba iken, soyadı kanununu çıktığında , soy isimler değişmiştir.Daha çok Tokat ve yöresinden gelen Yörük Türkleridir.Köyün tamamı aynı soydandır.Tarihi yerleri meşhurdur. Gevur evi ve İslam evi şeklinde 2 adet eski çağlara ait mağara yaşam alanı mevcuttur. Kılıç kayası mevkisinde bulunan yüksekşe kayalara oyulmuş doğal evlerdir. Bir nebze Amasyadaki Kıral mezarlıklarına benzediği söylenir. iki vadi arasında bulunan köy gerçekten görülmeye değer. Dört mevsim kuşların ses cümbüşünden dolayı , kuşlar vadisi de denilebilinir. Türkiye’de sayılı taş yapı camilerden birisi,bu köyde bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu