Hayvancılık

Köyümüzün keçileri Hangi Tür..

Keçi Türleri Nelerdir?

Memeli evcil olan, geviş getiren, dünyanın her yerinde eti, sütü ve yünü için yetiştirilebilen hayvan türüne keçi denmektedir.

Keçi boynuzlu ailesinden gelmektedir. Keçi aslında insanlar tarafından ilk evcil hale getirilen hayvandır. Evcilleştirilen keçi yaban keçisinden evcilleştirilmiştir. Keçi Doğu Avrupa ve Orta Doğu da yaşamaktadır.

Sizler için aşağıdaki listede başlıca keçi türlerini derledik işte bu türler şöyle sıralanmaktadır:

Nubi keçisi

Boer keçisi

Saanen keçisi

Nijerya cüce keçisi

Alpine keçisi

Ankara keçisi

  Bilindiği gibi dünyada sayılamayacak kadar çok keçi türü bulunmaktadır. Biz sizler için başlıca en bilindik keçi türlerinin isimlerini verdik.

 

Nubi keçisi İngiliz yerli keçisidir. Büyük, sarkık kulakları vardır. Genelde kahverengi olmaktadır.

Boer keçisi ise Güney Afrika’da yetişen bir ırktır. Taban kısmı beyaz renkte fakat baş kısmı kahverenginde olabilmektedir. Bu keçi türünün et verimliliği çok yüksektir. Bu yüzden yetiştirilmektedir.

Saanen keçisi ise İsviçre ülkesinde yetişen bir keçi ırkıdır. Yüzü sevimli ve küçüktür. Genelde beyaz renkli olmaktadır. Süt keçisi olarak yetiştirilmektedir.

Nijerya cüce keçisi Amerikan bir keçi ırkıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi küçük, sevimli bir keçidir. Hatta yüz ifadesi olarak köpeğe benzetilmektedir. Genelde açık kahve ve beyaz renklerini taşıyarak karışık renkleri taşımaktadır.

Alpine keçisi de İsviçre ülkesinde yetişen çok eski bir keçi ırkı olarak bilinmektedir. Bu keçi boynuzlarının büyüklüğüyle dikkat çekmektedir. Gri, beyaz ve koyu kahve renklerinde olabilmektedir.

Ankara keçisi tiftik keçisi olarak da bilinmektedir. Türkiye ülkesinin Ankara iline özgü bir keçi ırkıdır. Genelde boynuzları kısa, tüyleri ise yoğun ve koyun gibi bir görüntüsü bulunmaktadır. Renk olarak da genelde beyaz renkte yetişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu