Tarım

Köyümüz de de yetişen Kızılcık(kiren)

Kızılcıkgiller familyasından olan kızılcık meyvesinin çiçeği, yaprağı, gövdesi olduğu gibi şifa deposudur. Kızılcık meyvesinin yöresel adı da ‘Kiren’dir. Kiren meyvesini yemeklerinizden tutun kahvaltı sofralarınıza kadar her öğünde tüketebilirsiniz. Lezzetli olduğu kadar yararlı bir besin kaynağı olan kiren meyvesini daha yakından tanıyalım.
Kızılcık Meyvesinin Faydaları:
Kızılcık meyvesinin faydaları saymakla bitmez. İlk olarak antioksidan deposudur. Beyinde salgılanan ve yaşam kalitemizi arttıran melatonin hormonu, kızılcık meyvesinin içerisinde bulunur. Uyku problemi yaşayan kişilere genellikle kızılcık suyu önerilir. Kızılcık suyu uykusuzluğa iyi geldiği gibi vücuda da kuvvet verir ve yaşam kalitemizi yükseltir ve uykumuzu düzenler. İlaç yapımında da kullanılan kızılcık, idrar yolu enfeksiyonlarına da çok iyi gelir. Tarih kitaplarının en ünlü isimlerinden olan tıp ve bilim adamı İbn-i Sina, kızılcık ağacı kökünden merhem yapıp birçok yaranın tedavisinde kullanırmış. Ünü eski yıllara dayanan kızılcığın faydaları saymakla bitmez.
Birçok kişinin korkulu rüyasıdır böbrek taşı ağrısı. Kaynattığınız kızılcık suyu ya da kızılcık kompostosu böbrek taşı düşürmenize yardımcı olur. Düzenli tükettiğiniz kızılcık suyu idrar yollarındaki asit miktarını arttırarak böbrek taşını vücuttan atmanızı kolaylaştırır.
Doğada bulunan kırmızı meyvelerin şifa deposu olduğu bilinir. Kızılcık, bağışıklık sistemimizi sağlamlaştırır ve vücudumuza hükmetmeye çalışan hastalıklara karşı bizi korur. Düzenli olarak tükettiğimiz kızılcık, kanser hücrelerinin büyümesine ve yaygınlaşmasını engeller. Göğüs, akciğer ve mide kanserinin en büyük düşmanıdır. Kızılcık meyvesinin faydalarından bir diğeri ise, bağırsaklarda yoğunlaşan ve rahatsızlık veren gazları önlemektir. Kiren meyvesinin mideyi rahatlatma özelliği olduğu için yemeklerden önce ya da sonra kaynattığınız kızılcık meyvesinden bir bardak içebilirsiniz. Kızılcık meyvesi, diyabetli hastalar için de çok faydalıdır. Kızılcık meyvesinin yararlarından biri de şeker seviyesini düzenlemek. En olgun zamanlarında özenle toplanan kızılcık meyveleri ezilerek suları çıkarılır, kaynatılır ve bu şekilde kızılcık ekşisi elde edilir. Kızılcık ekşisi bir diğer adıyla kiren ekşisidir. Kaynatılan Kiren ekşisinin şeker oranı düşük olduğu için şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Kiren ekşisini yemeklerinize ve salatalarınıza lezzet arttırıcı olarak kullanabilirsiniz. Sizlere, salatalarınızda ve tavuk ve et yemeklerinde kullanacağınız farklı ve sağlıklı bir sos tarifi vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu